Madalya Hakkında Genel Bilgiler

Madalya
Savaşta yararlık gösterenlere, yarışlarda derece alanlara ödül, bazen de önemli bir olay dolayısıyla ilgililere hatıra olarak verilen metaldir. Çağımızda Spor Müsabakalarında, okullarda, sosyal topluluklarda madalya kupa plaket gibi onore edici, insanları teşvik edici ürünlerde verilmektedir. Madalya imalatı yakın zamanda tekniğin gelişmesi ile daha uygun fiyatlı yani ucuz madalya satışı yapabilmek için Demir ve zamak madeni ile üretim şekline dönüşmüştür. Bu üretim şekli madalya fiyatlarını düşürmüş kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bunun yanında çok özel yarışma ve çeşitli konularda yararlılık gösteren ilgililere içerisinde düşük miktardada olsa Altın Au veya Gümüş Ag katkılı madalya yapım imalat şeklide vardır.
Türkiye için en önemli Madalya İstiklal madalyasıdır. İstiklâl Madalyası, Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösteren askerlere ve sivillere, o dönemde milletvekili olanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına, Erzurum ve Sivas kongrelerine katılanlara, İstiklâl Madalyası Kanunu adlı özel bir yasaya göre verilen madalyadır. 1 Kasım 1926 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce verilmiş olan İstiklâl Madalyaları'nı, bu tarihten sonra müracat edenlere Millî Savunma Bakanlığı vermektedir. Toplam 95261 kişiye verilmiştir.
Kanuna göre sağ göğüs üzerine her gün takılır. İstiklâl Madalyası'nın çıkarılmasından sonra Osmanlı dönemine ilişkin tüm madalya ve nişanlar iptal edilmiştir. İstiklâl madalyası oval şeklindedir. Pirinç'ten yapılmıştır. Latin harfleriyle (yeni Türkçe) basımı yapılan madalyaların Çapı 35x40 mm, ağırlığı 15.55 gramdır. orijinal Osmanlıca olarak basımı yapılanların ölçüleri ise 1 mm kadar küçük olup ağırlıkları 10,5 gramdır.
İstiklâl Madalyası’nın şeklinin belirlenmesi konusuyla Mustafa Kemal tarafından İstiklâl Madalyası yasa tasarısını hazırlamak için görevlendirilen Mustafa Necati Uğural ilgilenmiştir. Darphane tarafından bir tasarım yarışması açılmış, yarışmayı 9 Ocak 1923’te heykeltıraş Mesrur İzzet Bey'in yaptığı tasarım kazanmıştır.
İstiklal Madalyasının kurdelesi; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verilen ilk madalyaların kurdele rengi yeşildir. Ancak daha sonra milletvekillerine yeşil, cephede bulunanlara kırmızı, cephe gerisinde çalışanlara beyaz renkte kurdelesi olan madalyalar verilmiştir. Cephede görev almış milletvekillerinin madalya şeritleri yarı kırmızı, yarı yeşil renklidir.
Günümüzde zamak ve demir metalinden yapılan madalyalar 5,5 cm ve 7 cm çaplarında yapılmakla beraber belli bir standardı yoktur. bu ölçülerde madalya imalatı hazır ürünler ile hızlı bir şekilde yapılmaktadır. İstek halinde çok özel figür ve geometrik şekillerdede üretim yapılabilmekte ancak bu üretimde süreç biraz uzun olmaktadır.
Türkiyede reklam ve promosyon dalında iştigal eden bir çok firma madalya üretimi, madalya satışı yapmaktadır. madalyanın Sözlük anlamları aşaıdaki gibidir. madalya - madalyon Fr. médaillon eng. medal Boyna zincirle ve/veya kumaş ile takılan, genellikle değerli metalden yapılmış, içine küçük resim gibi şeyler konulan, türlü biçimde süs eşyası. Alm. Schaumünze, Rundbild Oval ya da çember biçiminde, içine resim ve andaçlar konulan, üzerinde kabartma bir resim bulunan, zincirle ve/veya kumaş ile boyna asılan maden levhacık.
yazı bilgilendirme amaçlıdır. istiklal madalya hk. kaynak Wikipedia

Madalya Makalesinin İngilizcesi